روایتی از جهادگر تاکستانی؛
شناسه خبر :۹۵۴۹

جهادگری که ایثار و از خودگذشتگی را معنی کرد

در سفری که به همراه جهادگران شهرستان تاکستان به مناطق سیل زده شهرستان دلفان لرستان داشتیم با مرد میانسالی آشنا شدیم که شرح حال زندگی اش ما را به تفکری عمیق برد. این جهادگر که در مناطق سیل زده به همراه سایر جهادگران حاضر شده بود تا منازل مسکونی محرومان و سیل زدگان را مرمت و بازسازی کند خود از لحاظ سکونت به شدت دچار مشکل بود، باور این مسئله برای ما سخت بود که خانه جهادگر تاکستانی در شرایط به مراتب بدتری از مناطق سیل زده قرار داشته باشد اما این موضوع حقیقت داشت، خانه ای که وی در آنجا اقامت داشت در نگاه اول بیشتر شبیه مخروبه ای بود که سال ها به حال خود رها شده است.
نسخه مناسب چاپ

برخی از سفرها از ویژگی ها و مختصات خاصی برخوردار هستند  که از صرف سفر بودن ساده خارج می شوند و فضای خاص و متفاوتی را برای مسافران ترسیم می کنند. سفر به همراه جهادگران و همراه بودن با آن ها یکی از سفرهایی است که از ویژگی های خاصی برخوردار است و باید آن را از زوایای مختلفی بررسی کرد. جهادگرانی که با خلوص نیت، هدف خدمت و بدون هیچ چشمداشتی برای کمک به محرومان و آسیب دیدگان سوانح و حوادث حاضر می شوند هر کدام روایت خاصی از زندگی خود دارند که شنیدن روایت آن ها بیش از پیش ما را متوجه ارزش کار و بزرگ منشی آن ها می کند.

در سفری که به همراه جهادگران شهرستان تاکستان به مناطق سیل زده شهرستان دلفان لرستان داشتیم با مرد میانسالی آشنا شدیم که شرح حال زندگی اش ما را به تفکری عمیق برد. این جهادگر که در مناطق سیل زده به همراه سایر جهادگران  حاضر شده بود تا منازل مسکونی محرومان و سیل زدگان را مرمت و بازسازی کند خود از لحاظ سکونت به شدت دچار مشکل بود، باور این مسئله برای ما سخت بود که خانه جهادگر تاکستانی در شرایط به مراتب بدتری از مناطق سیل زده قرار داشته باشد اما این موضوع حقیقت داشت، خانه ای که وی در آنجا اقامت داشت در نگاه اول بیشتر شبیه مخروبه ای بود که سال ها به حال خود رها شده است.

 

 

با این اوصاف جهادگر غیور کمک به محرومان لرستان را در اولویت قرار داده بود،  برای کشف این راز به سراغ این بزرگ مرد تاکستانی رفته و مصاحبه ای با ایشان انجام دادیم تا بیشتر با وی  آشنا شویم.

شغل ثابت ندارم/کشاورزی می کنم

جهادگر روایت ما که اسم وی «داود معروفی» است در ابتدا خود را یک بسیجی معرفی می کند و می گوید« ۱۶ سال است که بسیجی فعال دارم و مسئول نیروی انسانی پایگاه شهید محمدرضا روبین هستم. » آقای معروفی می گوید که شغل ثابتی ندارد و قبلا به عنوان راننده مینی بوس فعالیت می کرده است  و در حال حاضر نیز در زمین کشاورزی موروثی با حداقل در آمد کار می کنم.

جهاد گر تاکستانی در ادامه می گوید « از اهالی روستای نهین هستم و سه فرزند دارم، دو دختر و یک پسر که یک دخترم متاهل است و پسرم ترم آخر رشته حقوق  در پیام نور شهرستان قزوین است ودختر کوچک ترم نیز ۷سال دارد»

برای اجابت دستور مقام معظم رهبری به لرستان آمده ام

داود معروفی علت حضور خود را در لرستان دستور مقام معظم رهبری می داند و می گوید: « افرادی که خودشان را مدیون انقلاب می دانند باید هر لحظه دستور مقام معظم رهبری را لازم لاجرا بدانند ما هم بر حسب دستور تاکیدی مقام معظم رهبری که فرمودند به مناطق سیل زده اعزام شوید و کمک کنید برای یاری سیل زده گان آمده ایم».

وی در ادامه می گوید « زمانی که شنیدم استان لرستان سیل آمده است و مردم این استان گرفتار سیل شده اند   وظیفه دانستم که به این عزیزان یاری برسانم و برای شادی دل آن ها اقدامی بکنم تا خداوند از ما راضی باشد».

 

 

وضعیت منزل خودم باعث شد که سیل زده گان را درک کنم

جهادگر تاکستانی که وضعیت واحد مسکونی وی از لحاظ امنیت و استحکام در شرایط مطلوبی قرار ندارد دلیل آمدن خود را نیز وضعیت نامساعد خانه اش می داند  و می گوید « با توجه به اینکه خانه خودم  نیز اسیب دیده و ساختمان ما کلنگی است و با استفاده از جک آن را سرپا نگه داشته ایم، وضعیت بی خانمان لرستان را درک کردم  و  بر خودم وظیفه و تکلیف دانستم در این اردوی جهادی که از طرف بسیج سازندگی قزوین برگزار شد، شرکت کنم تا هموطنان سیل زده در آسایش باشند. »

معروفی در ادامه اضافه می کند که با وجود این که از لحاظ درآمد مشکل دارد تحت پوشش هیچ نهاد حمایتی قرار ندارد و فقط دختر خردسالش به دلیل مشکل کوتاهی قد از سوی بهزیستی حمایت می شود.

 

 

از مسئولین انتظاری جز همدلی و خدمت به مردم ندارم

غیور مرد تاکستانی تاکید می کند که علاقه چندانی به مال دنیا ندارد و در هر شرایطی شکرگذار خدا است، وی همچنین اضافه می کند که از مسئولین هیچگونه انتظاری ندارد جز « محبت وحدت و دلخوشی، امید دادن به مردم » وی می گوید  « درخواست  ما از همه مسئولین وحدت، همدلی و یاری رساندن به مردم است، ما همه شیعه اثنی عشری و برادر هستیم انتظار ما این است که مسئولان به مردم  روحیه بدهند، در صورت اشتباه، معذرت خواهی بکنند، هر لحظه به فکر مردم باشند و امید مردم را قطع نکنند »

مردم، برکت انقلاب ما هستند

معروفی در پایان از بسیج سازندگی استان قزوین برای شنیدن درد و دل هایش تشکر می کند و مسئولین را به قدردانی از مردم سفارش  می دهد و می گوید: «این مردم هستند که  برکت   انقلاب  ما و  پشتیبان این نظام هستند و یاران اصلی انقلاب محسوب می شوند، عده ای در نظام و در سطح کلان مسئولیت دارند که  باید از طریق آن ها وحدت و همدلی ایجاد کنیم، تا ان شالله همین انقلاب را بتوانیم به صاحب اصلی اش حضرت صاحب الزمان(عج) بسپاریم.» وی د

مصاحبه ما تمام شد جوانمرد روایت ما   دستی به  ریش های سبقت گرفته از سن و سال خود کشید و با آرامش و ادب خاصی که داشت از ما جدا شد، با خودم می گفتم ای کاش چنین مردانی که  هیچوقت دیده نمی شوند مسئولیت های مهم را در این مملکت برعهده داشتند و براستی که هنوز مردان بی ادعایی هستند که از خود گذشتگی را معنا می کنند و در شرایط سخت به تنهایی عرصه را تحت تاثیر خود قرار می دهند.

 

  دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

  تازه ها

  جهادگری که ایثار و از خودگذشتگی را معنی کرد | قزوین

  خطا

  The website encountered an unexpected error. Please try again later.

  Uncaught exception thrown in shutdown function.

  PDOException: SQLSTATE[HY000]: General error: 2006 MySQL server has gone away: DELETE FROM {semaphore} WHERE (value = :db_condition_placeholder_0) ; Array ( [:db_condition_placeholder_0] => 15693151495dcd4ef5a8c466.71147709 ) in lock_release_all() (line 269 of /home/sazandeg/public_html/includes/lock.inc).