معاون فنی و محرومیت زدایی سازمان بسیج سازندگی:
شناسه خبر :۶۲۲۲

اجرای ۱۴۰ هزار پروژه عمرانی کوچک و ضروری در مناطق محروم کشور/ پاسداشت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی با انجام ۴۰ هزار اردو و پروژه جهادی

محمدی گفت: به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ۴۰ هزار پروژه بسیج سازندگی را در ایام دهه فجر شروع می کنیم و طبق برنامه ریزی صورت گرفته باید تا پایان سال ۹۸ این پروژه ها را به اتمام برسانیم.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرنگار بسیج سازندگی،مهران محمدی معاون فنی و محرومیت زدایی سازمان بسیج سازندگی اظهار داشت: بسیج سازندکی در مناطق محروم و کم برخوردار کشور به عنوان معین دستگاه های اجرایی، می کوشد تا با رویکرد خدمت به مردم، باری را از دوش دولت بکاهد و با همین رویکرد تا امروز در حدود ۱۴۰ هزار پروژه عمرانی کوچک و ضروری را در مناطق محروم و کم برخوردار روستایی انجام داده ایم که عموما این پروژه ها در حوزه های آبرسانی، احیا و مرمت غنوات، احداث مدارس، احداث خانه محروم، احداث مساجد، احداث خانه های بهداشت و تأسیس مراکز ورزشی بوده است.

وی ادامه داد: یکی از اهداف و رویکردهای جدید و البته اصلی بسیج سازندگی کمک به ایجاد زیرساخت های عمرانی حوزه کشاورزی برای افزایش میزان اشتغال در این صنعت و همچنین اجرای پروژه هایی است که در فرایند ایجاد اشتغال اثرگذاری مستقیمی دارند.

معاون فنی و محرومیت زدایی سازمان بسیج سازندگی با بیان اینکه برنامه های بسیج سازندگی با دو رویکرد فراهم ساختن زیرساخت ایجاد اشتغال در مناطق محروم و آب رسانی بخش کشاورزی پیش می روند، افزود: در سال جاری بیش از ۶ هزار پروژه داشته ایم که بخشی از این پروژه ها مربوط به فراهم ساختن زیر ساخت ایجاد اشتغال در حوزه زیر ساخت های کشاورزی بوده است.

وی همچنین از افتتاح همزمان ۴۰هزار طرح و پروژه بسیج سازندگی در ایام دهه فجر خبر داد و گفت: به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ۴۰ هزار پروژه بسیج سازندگی را در ایام دهه فجر شروع می کنیم و طبق برنامه ریزی صورت گرفته باید تا پایان سال ۹۸ این پروژه ها را به اتمام برسانیم؛ اکثر این پروژه ها با محوریت زیرساخت ایجاد اشتغال و کمک به تأمین آب شرب مناطق محروم در مناطق محروم انجام می شود.

محمدی در خصوص ویژگی‌های اقدامات بسیج سازندگی بیان کرد: پروژه هایی که ما انجام می دهیم جزئی از نیازمندی ها و ضروریات مناطق محروم و کم برخوردار است و خود مردم این مناطق آن ها را در اولویت های خودم می دانند.

وی ادامه داد: بسیج سازندگی به واسطه استفاده از ظرفیت نیروهای جهادگر و کمک ها و مشارکت های مردمی هزینه های طرح ها و پروژه ها در مناطق محروم را به شدت کاهش داده و بخش قابل توجهی از هزینه ها هم از طریق مشارکت های مردمی تأمین می شود؛ در واقع بسیج سازندگی خدماتی ارزان قیمت با استفاده از ظرفیتی که در اختیار دارد ارائه می دهد.

معاون فنی و محرومیت زدایی سازمان بسیج سازندگی اذعان کرد: بعضا برخی های می گویند ورود بسیج سازندگی به پروژه های عمرانی عرصه را برای حضور و مشارکت پیمانکاران تنگ می کند، در حالی که چنین چیزی اصلا صحت ندارد، در واقع کارهایی که ما انجام می دهیم کمتر کسی حاضر است انجام آن ها را متقبل شود چرا که این مناطق اولا در مناطق دور دست قرار دارند و دوما اینکه هزینه های انجام کار به مراتب بالاتر می رود در حالی که عملکرد گروه های جهادی بسیج سازندگی در زمینه کاهش هزینه های پیدا و پنهان دولت نقش بسزایی دارد.

وی همچنین در خصوص میزان جذب مشارکت های مردمی توسط بسیج سازندگی گفت: به صورت میانگین در سال جاری و سال گذشته توانسته ایم بین ۱۵ الی ۲۰ درصد از منابع مورد نیاز برای انجام پروژه ها را از طریق مشارکت های مردمی تأمین کنیم.

محمدی در پایان افزود: ما همواره سعی کردیم در انجام پروژه ها حتما پیوست فرهنگی داشته باشیم، یعنی در مناطقی که خدمات عمرانی ارائه می دهیم می توانیم به خدمات مختلف فرهنگی نیز ارائه دهیم که برای این کار در بسیاری از موارد از ظرفیت دیگر اقشار بسیج و سازمان ها و دستگاه های اجرایی استفاده می کنیم.

گفتگو از محمد فراهانی

مطالب مرتبط: 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

    تازه ها